Максим Криппа

Вулканология як наука сформувалася в першій половині 19 століття, після відкриття першої в світі вулканічної обсерваторії. Але і раніше кращі уми людства цікавила проблема вулканічної активності. Нею займалися Геракліт, Аристотель, Вареніус. Славну традицію вивчення цього природного феномену продовжує вулканолог Максим Криппа.
Не просто професія
Вулканология – наука, що вимагає максимальної віддачі і навіть дещиці сподвижництва. Особливо коли мова йде не про «кабінетному» вивченні наявних даних. Воно, безумовно, необхідно. Але без безпосереднього вивчення об’єктів інтересу вулканології рухати науку вперед просто неможливо. Краще один раз побачити – такий принцип вулканолога Максима Криппи.  Максим Криппа: «Я исследую не только вулканы, я изучаю ритмы Земли».

Найбільш відомі вулкани розташовані за кордоном – знамениті Везувій в Італії, Ейяф’ядлаєкюдль в Ісландії, Мон-Пеле на Мартініці. Але для того, щоб вивчати цей небезпечне і цікаве природне явище, не обов’язково залишати межі країни. Максим Кріппа зайнятий дослідженням багатющого матеріалу-вулканів Камчатки.
Дихаючі сопки
На півострові розташовані дві великі вулканічні гряди-Средіннний і Східно-Камчатський пояси. Максим Криппа вивчає серединний пояс, вірніше, єдиний з активних його вулканів-Ічінскую сопку.
Незважаючи на те, що в останній раз виверження тут було зафіксовано в середині вісімнадцятого століття, сопка постійно «дихає» — над її поверхнею клубочаться пар і розігріта суміш газів. Завдяки роботі вченого вдалося встановити, що Ічинська сопка є залишком більш древнього і набагато більш значного вулкана. Його діаметр становив до семи кілометрів, а катастрофічне виверження, зруйнував вулкан, сталося ще в доісторичну епоху.
Важлива робота

Завдяки вивченню залишилася після виверження соммы – вала породи, що утворилося після виверження стародавнього вулкана, вулканологу вдалося встановити, що вік самої сопки становить близько 12 тисяч років. Як пояснив Максим Криппа, це – дуже молодий для вулкана вік. Водночас, стародавній, що зруйнувався вулкан існував приблизно 500 -600 тисяч років тому.
Отримані вченим дані мають не тільки наукову, а й практичну користь. Завдяки Максиму Криппе вдалося встановити, що генерація магми вулкана відбувається повільно, а зайве тепло, піднімаючись з надр планети, досить активно вивільняється на поверхню. Це означає, що найближчим часом виверження Ічкінської сопки можна не побоюватися. Малоймовірним є і значний викид вулканічного газу-менш відоме, але не менш небезпечне явище.
Зрозуміло, накопичений молодим дослідником матеріал ще необхідно уважно вивчити. Саме цим Максим Кріппа і група його колег займуться після повернення з Камчатки. Але, думається, довго на одному місці подвижник науки не засидиться вже йдуть переговори про участь вулканолога в експедиції на вулкан Илопанго, розташований в Сальвадорі. Досвід і знання Максима Кріппі знадобляться для оцінки загрози можливого виверження і небезпеки для розташованого недалеко від вулкана поселення.

Leave A Comment

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *